SN65LVELT23D
SN65LVELT23D
815-SN65LVELT23D
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Surface Mount 8 pinsTube 3.3V VVoltage Translators & Level Shifters 1 Mixed Signal 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Active 6 Weeks Weeks1 (Unlimited)
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
SN65LVELT23D Overview
There is an embedded version of it in package 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width).A package of Tube has been used.Level translators uses Non-Inverted as the output.This electrical device has a translator type of Mixed Signal.Mounting this electronic component follows the Surface Mount method.A Unidirectional channel type is associated with this electrical device.The temperature used for operation is -40°C~85°C TA.Due to its superior flexibility, it uses 1 circuits.Usually, when a transmission line is terminated, there are 8 termination points used.Parts related to a base part number 65LVELT23 are designated by the same number.A supply voltage of 3.3V is used to power the device.The pin count of this device is 8.There are a number of devices in the 65LVELT series.The board has 8 pins.3.6V is the maximum voltage it supports.This device requires a minimum voltage of 3V.There are a total of 2 channels.Level translators uses a logic IC of type LOW SKEW CLOCK DRIVER.Because it features a 24mA output current, maximum design flexibility can be achieved.High efficiency requires a supply voltage of 3.3V.
SN65LVELT23D Features
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
1 circuits
8 pin count
65LVELT series
8 pins
SN65LVELT23D Applications
There are a lot of Texas Instruments SN65LVELT23D voltage translators & level shifters applications.
- I2C / SMBus
- Servers
- One Assembly
- Telecommunications
- Tablet
- GPIO
- ADAS Fusion
- Enterprise and communications
- Extended Product-Change Notification
- Smartphone
You can send an inquiry by email, or add the item to the RFQ list and submit it to us.
Tell us the model and quantity you need, our sales staff will reply the price in time.
Email for receiving inquiries: jindawei@hkjdwchip.com
Our sales will reply to your request by email within 24 hours.
The basic freight (for package ≤0.5kg or corresponding volume) depends on the time zone and country.
Currently, our products are shipped through DHL, FedEx, SF, and UPS.
FedEx International, 5-7 business days.
The following are some common countries' logistic time.
Payment Method
| The fee is charged according to the rule of PayPal. | |
Shipping
Package
SN65LVELT23D
Hot Sales in Thermal
Parts with Similar Specs
The three parts on the right have similar specifications to Aavid.
ImagePart NameManufacturerHK JDW NOPackageStockDataSheet:Compare:
Texas Instruments815-SN74LVC1T45DBVRSOT-23-62-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN74LVC2T45DCTR8-LSSOP, 8-MSOP (0.110, 2.80mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-PCA9306DCTR8-LSSOP, 8-MSOP (0.110, 2.80mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN74LVC2T45YZPR8-XFBGA, DSBGA2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN74AVC4T245RGYR16-VFQFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN74LVC4245APWR24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN74LVC2T45DCUT8-VFSOP (0.091, 2.30mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN74AVC4T245PW16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare