  • SN65LVELT23DGKR
SN65LVELT23DGKR
advertisement
Manufacturer No:
SN65LVELT23DGKR
HK JDW NO:
815-SN65LVELT23DGKR
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
Description:
Surface Mount 8 pinsTape & Reel (TR) 3.3V VVoltage Translators & Level Shifters 1 Mixed Signal 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Active 6 Weeks Weeks1 (Unlimited)
Purchasing and Inquiry
SN65LVELT23DGKR Overview
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) contains it.A package of Tape & Reel (TR) has been used.This output uses Non-Inverted.Translator type Mixed Signal is assigned to this electrical device.Mounting this electronic component follows the Surface Mount method.In this electrical device, the Channel type is Unidirectional.Level translators is -40°C~85°C TA at the operating temperature.Due to its superior flexibility, it uses 1 circuits.A transmission line can be terminated with 8 terminations.Level translators is possible to determine Level translatorss related parts using the base part number 65LVELT23.There is a voltage supply of 3.3V which powers the device.Level translators is equipped wLevel translatorsh 8 pin count.This is a device from the 65LVELT series.Level translators has 8 pins.There is a maximum voltage of 3.6V supported.The minimal supply voltage is 3V.The number of channels is growing strong/weak: 2.There is a logic IC LOW SKEW CLOCK DRIVER used in the system.TR is well suited to this device because of its reliability.Optimal efficiency requires 3.3V as the supply voltage.
SN65LVELT23DGKR Features
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 circuits
8 pin count
65LVELT series
8 pins
SN65LVELT23DGKR Applications
  • Eliminate slow or noisy input signals
  • Wearable Health and Fitness Devices
  • Telecom
  • SMBus
  • Notebook
  • Controlled Baseline
  • LCD Panels Using GIP / GOA / ASG Technology
  • Extended Product Life Cycle
  • Tablet PCs
  • One Assembly
Step5Bar-code shipping tag
SN65LVELT23DGKR
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    65LVELT
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Packing Method
    TR
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    65LVELT23
  • Pin Count
  • Output Type
    Non-Inverted
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Number of Channels
    2
  • Number of Circuits
    1
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Nominal Supply Current
    27mA
  • Propagation Delay
    2.2 ns
  • Turn On Delay Time
    2.2 ns
  • Logic Function
    Translator
  • Data Rate
    600 Mbps
  • Logic IC Type
    LOW SKEW CLOCK DRIVER
  • High Level Output Current
    -3mA
  • Channel Type
    Unidirectional
  • Low Level Output Current
    24mA
  • Number of True Outputs
  • Output Signal
    LVTTL
  • Translator Type
    Mixed Signal
  • Input Conditioning
    STANDARD
  • Input Signal
    LVDS, LVPECL
  • Height
    1.07mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm