  • SN74AC240NG4
SN74AC240NG4
advertisement
Manufacturer No:
SN74AC240NG4
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-SN74AC240NG4
Package:
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
Description:
IC BUFFER INVERT 6V 20DIP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SN74AC240NG4
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    20-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    74AC
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    2V~6V
  • Base Part Number
    74AC240
  • Output Type
    3-State
  • Number of Elements
    2
  • Current - Output High, Low
    24mA 24mA