  • SN74AC240PWRE4
SN74AC240PWRE4
advertisement
Manufacturer No:
SN74AC240PWRE4
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-SN74AC240PWRE4
Package:
TSSOP
Purchasing and Inquiry
SN74AC240PWRE4 Overview
Logical driver uses a neat TSSOP package. Tape and Reel external packaging. All of the 2 elements are put into use. 20 terminations with different functions. Buffer IC reuqires a supply voltage of 3.3V. There is a AC family part that is attached to this electronic component. 20 pins are set with the electric part. Buffer IC is suitable for Surface Mount applications. Logical driver has 20 pins. Enhanced with 2 ports. Specifically, digital transciever is a kind of Bus Driver/Transceivers. The digital buffer starts up under ENABLE LOW control technology. In quiescent state, the electronic part uses 4μA. It is recommended to use a 3.3/5V power supply. It is generally sold in TR package. 4 bits are included within the electrical component. 8 channels for high quality communication. Voltage buffer is capable of operating under temperature as low as -40°C. Digital buffer should operate with ambient temperature no higher than 85°C. Buffer driver outputs 24mA to its low level. In high level output mode, the electronic parts may conduct -24mA of current. Voltage used to run voltage buffer should be 2V at least. In regard to the maximum supply voltage, buffer driver is rated 6V. It is known as a BUS DRIVER logic IC. Digital buffer is characterized to have 4 inputs.
SN74AC240PWRE4 Features
Bus Driver/Transceivers
High Level Output: 24mA
Low Level Output: -24mA
BUS DRIVER Logic IC
SN74AC240PWRE4 Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74AC240PWRE4 Buffers & Transceivers applications.
  • Cordless telephone
  • Point-to-point networking
  • transmission relay
  • Changeing the frequency from IF to RF
  • SONET/SDH Network
  • Satellite communications networks
  • IPTV front end
  • Wireless smart house
  • Wireless projection application for conferences and business talks
  • Wireless transmission
Step5Bar-code shipping tag
SN74AC240PWRE4
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Number of Pins
    20
  • Packaging
    Tape and Reel
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    20
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Bus Driver/Transceivers
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    2
  • Polarity
    Inverting
  • Power Supplies
    3.3/5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Number of Channels
    8
  • Max Supply Voltage
    6V
  • Min Supply Voltage
    2V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Number of Ports
  • Number of Bits
    4
  • Propagation Delay
    6.5 ns
  • Quiescent Current
    4μA
  • Turn On Delay Time
    8 ns
  • Family
    AC
  • Logic Function
    Buffer, Inverter
  • Number of Inputs
    4
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Logic IC Type
    BUS DRIVER
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    9 ns
  • High Level Output Current
    -24mA
  • Low Level Output Current
    24mA
  • Control Type
    ENABLE LOW
  • Count Direction
    UNIDIRECTIONAL
  • Height
    1.2mm
  • Length
    6.5mm
  • Width
    4.4mm
  • Thickness
    1mm