  • SN74AHC14PWRG3
SN74AHC14PWRG3
advertisement
Manufacturer No:
SN74AHC14PWRG3
HK JDW NO:
815-SN74AHC14PWRG3
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
Description:
2/5.5V V 10.6 ns ns 5mm mm Gates & Inverters 1.2mm mm Surface Mount Surface Mount 2V~5.5V V 2μA μA
Purchasing and Inquiry
SN74AHC14PWRG3 Overview
Packed in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), the part is convenient for shipping overseas. To ensure high reliability, a new packaging method Tape & Reel (TR) is used. According to Inverter logic, the algorithm works. It is necessary to ensure the full functionality of the part by providing a voltage of 2V~5.5V. Increasing operating temperature to around -40°C~125°C. In Surface Mount, the part is mounted. Neither the high 8mA 8mA low state of output current is 8mA 8mA. A 74AHC series product. In total, there have been 14 terminations. A significant improvement in the user experience can be achieved by the part since it has 6 functions. AHC/VHC/H/U/V is a chip that is part of this device. 74AHC14 can be used to search for device variants. A total of 14 pins are injected into the body of the part. Many applications require the use of this logic device with its Surface Mount mounting. For functions related to 14 pins, please refer to the datasheets. The part has 2μA current flowing through it in the quiescent state. The logic device shown here is a typical Gates. It has a load capacitance of 50pF. To supply the device, it requires a voltage of 2V. It reaches 5.5V when the supply voltage is maximal (Vsup). It includes the industry TR method. It is specified in the datasheet that the part requires It is specified in the datasheet that the part requires 2/5.5V power supplies. power supplies. The operation of 6 gates is logical. Schmitt Trigger is its feature.
SN74AHC14PWRG3 Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -40°C~125°C
AHC/VHC/H/U/V Family
Quiescent Current: 2μA
6 Gates
SN74AHC14PWRG3 Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74AHC14PWRG3 Gates and Inverters applications.
  • Game console
  • Laptop
  • Refrigerator
  • Ship
  • Pocket PC
  • Electric car
  • Massager
  • Electricity for military and civilian life in areas without electricity
  • Roof distributed power station
  • Solar street light
Step5Bar-code shipping tag
SN74AHC14PWRG3
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    74AHC
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Schmitt Trigger
  • Number of Terminations
    14
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Gates
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2V~5.5V
  • Number of Functions
    6
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Base Part Number
    74AHC14
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    2/5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Propagation Delay
    10.6 ns
  • Quiescent Current
    2μA
  • Family
    AHC/VHC/H/U/V
  • Logic Function
    Buffer, Inverter, Schmitt Trigger
  • Current - Output High, Low
    8mA 8mA
  • Logic Type
    Inverter
  • Max I(ol)
    0.008 A
  • Number of Gates
    6
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    10.6ns @ 5V, 50pF
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    12 ns
  • Schmitt Trigger
    YES
  • Logic Level - Low
    0.9V ~ 1.65V
  • Logic Level - High
    2.2V ~ 3.85V
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    0.02mA
  • Height
    1.2mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm
  • Thickness
    1mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)