  • SN74AHCT14NSR
SN74AHCT14NSR
advertisement
Manufacturer No:
SN74AHCT14NSR
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-SN74AHCT14NSR
Package:
14-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
SN74AHCT14NSR
Description:
5V V 9 ns ns 9 ns ns 10.3mm mm Gates & Inverters 2mm mm 208.312296mg mg Surface Mount Surface Mount 4.5V~5.5V V 2μA μA
Purchasing and Inquiry
SN74AHCT14NSR Overview
This part is conveniently packaged in 14-SOIC (0.209, 5.30mm Width), making it easy to ship abroad. A high level of reliability can be achieved through the use of an advanced packaging method Cut Tape (CT). Based on the Inverter logic principle, it works. It is necessary to ensure the full functionality of the part by providing a voltage of 4.5V~5.5V. Extended operating temperature around -40°C~85°C. A Surface Mount mount is used for this part. The high and low state of output current is 8mA 8mA. The series 74AHCT contains it. In total, there are 14 terminations. User experience is significantly enhanced by the part's 6 functions. It represents the AHCT/VHCT/VT product family. Try searching with 74AHCT14 to find device variants. The part body receives 14 pins. Many applications use this logic device with Surface Mount mounting. The functions of 14 pins can be found in the datasheets. As the part is in a quiescent state, it has 2μA current flowing through it. There is Gates logic device like this in the world. There is 50pF load capacitance associated with the part. In addition to this, it is packed with the industry TR method. Power supplies required for this part are specified in the datasheet as 5V. The total number of elements used for operation is 6. There is a specification for the operating voltage of the chip, 5VV, which is referred to as the supply voltage. In addition, it has Schmitt Trigger.
SN74AHCT14NSR Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -40°C~85°C
AHCT/VHCT/VT Family
Quiescent Current: 2μA
SN74AHCT14NSR Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74AHCT14NSR Gates and Inverters applications.
  • Laptop
  • Photovoltaic grid-connected power system
  • Range hood
  • Remote monitoring
  • Reactive power compensation function
  • Electrical tools
  • Electric car
  • Pocket PC
  • Ship
  • Car refrigerator
Step5Bar-code shipping tag
SN74AHCT14NSR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Weight
    208.312296mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    74AHCT
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Schmitt Trigger
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Gates
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    6
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Base Part Number
    74AHCT14
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Elements
    6
  • Power Supplies
    5V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Propagation Delay
    9 ns
  • Quiescent Current
    2μA
  • Turn On Delay Time
    9 ns
  • Family
    AHCT/VHCT/VT
  • Logic Function
    Buffer, Inverter, Schmitt Trigger
  • Current - Output High, Low
    8mA 8mA
  • Logic Type
    Inverter
  • Max I(ol)
    0.008 A
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    8ns @ 5V, 50pF
  • Schmitt Trigger
    YES
  • Logic Level - Low
    0.5V ~ 0.6V
  • Logic Level - High
    1.9V ~ 2.1V
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    0.02mA
  • Height
    2mm
  • Length
    10.3mm
  • Width
    5.3mm
  • Thickness
    1.95mm