  • SN74AHCT14QDRQ1
SN74AHCT14QDRQ1
advertisement
Manufacturer No:
SN74AHCT14QDRQ1
HK JDW NO:
815-SN74AHCT14QDRQ1
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
Description:
5V V 8 ns ns 9 ns ns 8.65mm mm Gates & Inverters 1.75mm mm 122.413241mg mg Surface Mount Surface Mount 4.5V~5.5V V 2μA μA
Purchasing and Inquiry
SN74AHCT14QDRQ1 Overview
Due to its 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) packaging, the part is convenient for international shipping. A high level of reliability can be achieved through the use of an advanced packaging method Tape & Reel (TR). As a result, it works on the principle of Inverter. Voltage 4.5V~5.5V is needed to ensure the part's full functionality. The operating temperature is extended to around -40°C~125°C. Surface Mount is the location of the part. The high and low state of output current is 8mA 8mA. This is part of the Automotive, AEC-Q100, 74AHCT series. There are 14 terminations totally. It has 6 functions that enhance user experience significantly. The chip is part of the AHCT/VHCT/VT family. 74AHCT14 can help you find device variants. The part body receives 14 pins. This logic device is widely used in a wide variety of applications because it is Surface Mount mounted. To find out what the 14 pins do, please refer to the datasheets. As the part is in a quiescent state, it has 2μA current flowing through it. The logic device is a typical Gates. 50pF is the load capacitance of the part. A method of industry TR is included in the package. This part requires 5V power supplies, according to its datasheet. For operation, there are 6 elements. It is specified with the 5V volts voltage that the chip must be supplied with as its operating voltage. This product has Schmitt Trigger.
SN74AHCT14QDRQ1 Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -40°C~125°C
AHCT/VHCT/VT Family
Quiescent Current: 2μA
SN74AHCT14QDRQ1 Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74AHCT14QDRQ1 Gates and Inverters applications.
  • Sewing machine
  • Troubleshooting & Judgment
  • Digital camera
  • Overvoltage and undervoltage protection
  • Photovoltaic system
  • Induction cooker
  • Hair dryer
  • Mobile caravan
  • Pocket PC
  • In-vehicle system
Step5Bar-code shipping tag
SN74AHCT14QDRQ1
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Weight
    122.413241mg
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q100, 74AHCT
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Propagation Delay
    8 ns
  • Current - Output High, Low
    8mA 8mA
  • Max I(ol)
    0.008 A
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    8ns @ 5V, 50pF
  • Logic Level - Low
    0.5V ~ 0.6V
  • Logic Level - High
    1.9V ~ 2.1V
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    0.02mA
  • Height
    1.75mm
  • Length
    8.65mm
  • Width
    3.91mm
  • Thickness
    1.58mm