  • SN74AHCT158DE4
SN74AHCT158DE4
advertisement
Manufacturer No:
SN74AHCT158DE4
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-SN74AHCT158DE4
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
Description:
16 Terminations4.5V~5.5V 16 Pin 74AHCT158 Signal switch74AHCT Series 1 Outputs4 Functions
Purchasing and Inquiry
SN74AHCT158DE4 Overview
This is a relatively small item of digital switch that is included in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) in order to save space on the board.In this case, it is packaged as Tube.Surface Mount is the mounting method digital switch ic uses.In the multiplexers, the analog IC Multiplexer is used.A temperature of -40°C~85°C will not leave the turn signal swturn signal switchch susceptible to external influences.When digital controlled switch operates at 4.5V~5.5V, designers have superior flexibility.In addition to being a member of the 74AHCT series, these multiplexers have a wide range of applications.As part of its basic configuration, 16 terminations are designed as a part of it.Its logic switch base part number is 74AHCT158 which can also be used to find its logic switch related parts.The multiplexer's system is powered by 5V voltage.A component pin count of 16 is found on this turn signal switch.GULL WING is used as the point at which the conductors come to an end as part of this formula.In this case, Single is employed as the supply type.Currently, it is configured with 16 pins.The mounting is in the way of Surface Mount.Among the family of AHCT/VHCT/VT the logic switch is a member.As a result, signal multiplexer provides 2 bits.To avoid some unnecessary failures, the maximum supply voltage (Vsup) should be kept at 5.5V.It is provided that 5V has a power supply in order to function normally.As a result, the turn signal switch consists of 1 outputs.It has 8 inputs.Transmission is carried out over 4 channels in the turn signal switch's circuit.
SN74AHCT158DE4 Features
Supplied in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
Adopting a supply type of Single
Power supplies of 5V
SN74AHCT158DE4 Applications
  • Small scale TV wall
  • Decimal decoder
  • Paper plants
  • Image transmission
  • Audio transmission
  • Microprocessor instruction decoding
  • Enabling different rows of memory depending on address in memory chips
  • Encrypted communications system
  • Control unit of Central Processing unit (CPU)
  • Data transfer
Step5Bar-code shipping tag
SN74AHCT158DE4
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    7.5 ns
  • Voltage Supply Source
    Single Supply
  • Independent Circuits
    1
  • Height
    1.75mm
  • Length
    9.9mm
  • Width
    3.91mm
  • Thickness
    1.58mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Weight
    141.690917mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    74AHCT
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • Type
    Multiplexer
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    74AHCT158
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Circuit
    4 x 2:1
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Number of Channels
    4
  • Load Capacitance
    50pF
  • Number of Bits
    2
  • Propagation Delay
    8.7 ns
  • Family
    AHCT/VHCT/VT
  • Number of Inputs
    8
  • Current - Output High, Low
    8mA 8mA
  • Supply Type
    Single
  • Bandwidth
    110MHz