  • SN74ALS193AN
SN74ALS193AN
advertisement
Manufacturer No:
SN74ALS193AN
HK JDW NO:
815-SN74ALS193AN
Package:
16-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
SN74ALS193AN
Description:
1 Element 5V TTL DUAL Counters & Dividers 74ALS Series 74ALS193 16 Pins Up, Down Positive Edge 16-DIP (0.300, 7.62mm)
Purchasing and Inquiry
SN74ALS193AN Overview
This device is supplied in the 16-DIP (0.300, 7.62mm) package. This configuration uses 16terminations. The supply voltage of 5V permits it to operate with full flexibility. An interconnection of 1elements is provided by wires. A total of 16pins are present on all components. It is packaged in the way of Tube. To connect the circuit's other components, there are 16pins. Through Holeis the way in which it is mounted. In this case, it appears as a member of the family [0]. Having been designed as a member of the 74ALSseries, it is well suited for use in a wide range of applications. Binary Counteris used as the logic type. Setting the operating temperature to 0°C~70°C is recommended. Having a mounting type of [0], it is suitable for installation. As long as the supply voltage is set to [0], the device can operate with a greater degree of reliability. The array contains elements containing 4bits each. When it comes to this electronic device, TCO UP AND TCO DOWN OUTPUTS; SEPARATE UP/DOWN CLOCK are much important features. The base part number of 74ALS193provides access to more related parts. Voltage from the voltage source is [0]. To operate, it requires a supply voltage of [0]. Frequency 30MHzdetermines its operation.
SN74ALS193AN Features
Embedded in the 16-DIP (0.300, 7.62mm) package
4 bits per element
TCO UP AND TCO DOWN OUTPUTS; SEPARATE UP/DOWN CLOCK
Operating supply voltage of 5V
Frequency of 30MHz
SN74ALS193AN Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74ALS193AN Counters & Dividers applications.
  • Counter control/timers
  • VHF, UHF, FM, AM, etc.
  • Communications Digital Frequency Synthesizers;
  • Frequency dividers
  • Fixed or Programmable Frequency Division
  • MULTIPLICATION
  • SQUARE ROOT
  • Analog multiplexing and demultiplexing
  • Dual Up Counters
  • Fixed and programmable counters greater than 10
Step5Bar-code shipping tag
SN74ALS193AN
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    16-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    16
  • Weight
    951.693491mg
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    74ALS
  • JESD-609 Code
    e4
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Additional Feature
  • Technology
    TTL
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    30MHz
  • Base Part Number
    74ALS193
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Elements
    1
  • Power Supplies
    5V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Propagation Delay
    30 ns
  • Turn On Delay Time
    30 ns
  • Reset
    Asynchronous
  • Family
    ALS
  • Logic Function
    Counter
  • Direction
    Up, Down
  • Logic Type
    Binary Counter
  • Max I(ol)
    0.008 A
  • Number of Bits per Element
    4
  • Trigger Type
    Positive Edge
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    22mA
  • Clock Edge Trigger Type
    Positive Edge
  • Timing
    Synchronous
  • Height
    5.08mm
  • Length
    19.3mm
  • Width
    6.35mm
  • Thickness
    3.9mm