  • SN74ALVC14NSR
SN74ALVC14NSR
advertisement
Manufacturer No:
SN74ALVC14NSR
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-SN74ALVC14NSR
Package:
14-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
Description:
3.4 ns ns 3.9 ns ns 10.3mm mm Gates & Inverters 24mA mA 2mm mm 208.312296mg mg Surface Mount Surface Mount 2.3V~3.6V V 10μA μA
Purchasing and Inquiry
SN74ALVC14NSR Overview
Shipped in 14-SOIC (0.209, 5.30mm Width), the part is easy to ship overseas. To ensure high reliability, a new packaging method Tape & Reel (TR) is used. A Inverter logic principle governs its operation. In order for the part to function correctly, a voltage of 2.3V~3.6V is required. Extended operating temperature around -40°C~85°C. Part Surface Mount is mounted. There is 24mA 24mA output current in the high or low states. This item is from the 74ALVC series. The total number of terminations is 14. A significant improvement in the user experience can be achieved by the part since it has 6 functions. In ALVC/VCX/A, this chip plays an important role. Trying searching with 74ALVC14 will yield device variants. Into the part body are injected 14 pins. Many applications require the use of this logic device with its Surface Mount mounting. For details about the functions of 14 pins, please refer to the datasheets. The part has 10μA current flowing through it in the quiescent state. The logic device shown here is a typical Gates. It has a load capacitance of 50pF. To supply the device, it requires a voltage of 2.3V. Contains the industry TR method. A device rated at 24mA has 24mA output current. For operation, 6 elements are used. In the specification of the chip, it is specified that the operating supply voltage will be 3.3V volts. This product has Schmitt Trigger.
SN74ALVC14NSR Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -40°C~85°C
ALVC/VCX/A Family
Quiescent Current: 10μA
Output Current: 24mA
SN74ALVC14NSR Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74ALVC14NSR Gates and Inverters applications.
  • Fan
  • Massager
  • Game console
  • Electric shaver
  • Illumination
  • Sewing machine
  • Electric car
  • Electrical tools
  • Photovoltaic system
  • Communication
Step5Bar-code shipping tag
SN74ALVC14NSR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Weight
    208.312296mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    74ALVC
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Schmitt Trigger
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Gates
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.3V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    6
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Base Part Number
    74ALVC14
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Number of Elements
    6
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.3V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Output Current
    24mA
  • Propagation Delay
    3.4 ns
  • Quiescent Current
    10μA
  • Turn On Delay Time
    3.9 ns
  • Family
    ALVC/VCX/A
  • Logic Function
    Buffer, Inverter, Schmitt Trigger
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Current - Output High, Low
    24mA 24mA
  • Logic Type
    Inverter
  • Max I(ol)
    0.024 A
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    3.4ns @ 3.3V, 50pF
  • Schmitt Trigger
    YES
  • Logic Level - Low
    0.35V ~ 0.8V
  • Logic Level - High
    1.7V ~ 2V
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    0.01mA
  • Height
    2mm
  • Length
    10.3mm
  • Width
    5.3mm
  • Thickness
    1.95mm