  • SN74ALVCH16543DL
SN74ALVCH16543DL
advertisement
Manufacturer No:
SN74ALVCH16543DL
HK JDW NO:
815-SN74ALVCH16543DL
Package:
56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)
Purchasing and Inquiry
SN74ALVCH16543DL Overview
Logical driver uses a neat 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) package. Tube external packaging. Available in Surface Mount. Voltage buffer adopts Transceiver, Non-Inverting logic prototype. Buffer IC is fed with a voltage of 1.65V~3.6V. Qualified to operate within -40°C~85°C TA. The high and low logic state output current of logical driver is 24mA 24mA. Logical driver can deal with 3-State output (s). All of the 2 elements are put into use. Digital buffer is one of the 74ALVCH series devices. 56 terminations with different functions. Buffer IC reuqires a supply voltage of 1.8V. This electronic part belongs to the ALVC/VCX/A family of parts. 56 pins are set with the electric part. Buffer IC is suitable for Surface Mount applications. Logical driver has 56 pins. Enhanced with 2 ports. The bus transceiver employs 8 bits for each element. You can search "74ALVCH16543" for other related electrical components. Specifically, digital transciever is a kind of Bus Driver/Transceivers. The digital buffer starts up under INDEPENDENT CONTROL control technology. It is recommended to use a 3.3V power supply. To supply the device, a minimum voltage of 1.65V is a must. Logical driver features INDEPENDENT OUTPUT ENABLE FOR EACH DIRECTION to better serve the need. It is sufficient to make 16 outputs.
SN74ALVCH16543DL Features
Bus Driver/Transceivers
INDEPENDENT OUTPUT ENABLE FOR EACH DIRECTION
SN74ALVCH16543DL Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74ALVCH16543DL Buffers & Transceivers applications.
  • Fiber optic cable connection network
  • 1x/2x Fiber Channel
  • Wireless 3D game
  • Fiber distributed data interface (FDDI)
  • Single to Multimode Fiber Conversion
  • SONET/SDH Network
  • Satellite ground stations
  • Wireless access points
  • Mainframes, workstations or storage devices
  • Wireless modems
Step5Bar-code shipping tag
SN74ALVCH16543DL
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    56
  • Weight
    694.790113mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Series
    74ALVCH
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    56
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Additional Feature
  • Subcategory
    Bus Driver/Transceivers
  • Voltage - Supply
    1.65V~3.6V
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.635mm
  • Base Part Number
    74ALVCH16543
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    16
  • Output Type
  • Polarity
    Non-Inverting
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.65V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Number of Ports
  • Propagation Delay
    4.8 ns
  • Turn On Delay Time
    7.2 ns
  • Family
    ALVC/VCX/A
  • Logic Function
    Inverting, Transceiver
  • Direction
    Bidirectional
  • Current - Output High, Low
    24mA 24mA
  • Logic Type
    Transceiver, Non-Inverting
  • Number of Bits per Element
    8
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    4.3 ns
  • Control Type
    INDEPENDENT CONTROL
  • Schmitt Trigger
    No
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    0.04mA
  • Translation
    N/A
  • Height
    2.79mm
  • Length
    18.41mm
  • Width
    7.49mm
  • Thickness
    2.59mm