  • SN74AUC14RGYR
SN74AUC14RGYR
advertisement
Manufacturer No:
SN74AUC14RGYR
HK JDW NO:
815-SN74AUC14RGYR
Package:
14-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
Description:
1.2/2.5V V 2.7 ns ns 1.8 ns ns 3.5mm mm Gates & Inverters 1mm mm 32.205058mg mg Surface Mount Surface Mount 0.8V~2.7V V 10μA μA
Purchasing and Inquiry
SN74AUC14RGYR Overview
Shipping overseas is convenient due to the part's packing in 14-VFQFN Exposed Pad. The advanced packaging method Tape & Reel (TR) provides high reliability. Based on the Inverter logic principle, it works. A voltage of 0.8V~2.7V is needed to ensure full function of the part. Extended operating temperature around -40°C~85°C. In Surface Mount, the part is mounted. 9mA 9mA output current is 9mA 9mA in the high or low state. 74AUC is its series number. Total terminations are 14. A significant improvement in the user experience can be achieved by the part since it has 6 functions. I would like to point out that this chip is part of AUC. Trying searching with 74AUC14 will yield device variants. Part bodies are injected with 14 pins. There are many applications for this logic device, mounted at Surface Mount. Datasheets for functions of 14 pins are available. Quiescent parts have 10μA current flowing through them. Gates is a typical logic device. There is 15pF load capacitance on the part. It requires a minimal voltage of 0.8V to supply the device. Upon reaching 2.7V, the highest supply voltage (Vsup) is reached. There is an industry TR method included. As specified in datasheets, the part requires 1.2/2.5V power supplies. Totally, there are 6 elements used for operation. There are Schmitt Trigger features in it.
SN74AUC14RGYR Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -40°C~85°C
AUC Family
Quiescent Current: 10μA
SN74AUC14RGYR Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74AUC14RGYR Gates and Inverters applications.
  • Pocket PC
  • Urban rail vehicle
  • Agriculture and light complementary power station
  • Electricity for military and civilian life in areas without electricity
  • Illumination
  • Air conditioner
  • MPPT function (maximum power point tracking)
  • Induction cooker
  • Game console
  • Flashlight
Step5Bar-code shipping tag
SN74AUC14RGYR
    Select All
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Package / Case
    14-VFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    14
  • Weight
    32.205058mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    74AUC
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Schmitt Trigger
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Gates
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    0.8V~2.7V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    6
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    74AUC14
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    6
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    2.7V
  • Power Supplies
    1.2/2.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.8V
  • Load Capacitance
    15pF
  • Propagation Delay
    2.7 ns
  • Quiescent Current
    10μA
  • Turn On Delay Time
    1.8 ns
  • Family
    AUC
  • Logic Function
    Buffer, Inverter, Schmitt Trigger
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Current - Output High, Low
    9mA 9mA
  • Logic Type
    Inverter
  • Max I(ol)
    0.009 A
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    2.7ns @ 2.5V, 30pF
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    5.7 ns
  • Schmitt Trigger
    YES
  • Logic Level - Low
    0.22V ~ 0.58V
  • Logic Level - High
    0.5V ~ 1.56V
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    0.01mA
  • Height
    1mm
  • Length
    3.5mm
  • Width
    3.5mm