  • SN74F2373DW
SN74F2373DW
advertisement
Manufacturer No:
SN74F2373DW
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-SN74F2373DW
Package:
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
SN74F2373DW
Description:
4.5V~5.5V 8 Bits Tri-State Latches 74F Series 20 Pins DUAL TTL 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Purchasing and Inquiry
SN74F2373DW Overview
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) contains it. This package has the format of Tube. The output it is configured with uses Tri-State. D-Type Transparent Latch is the logic type of this electrical device. The way in which this electronic part is mounted is Surface Mount. The supply voltage of the device is 4.5V~5.5V. It is 0°C~70°C at the operating temperature. 74F is the series number of this FPGA. Electronic parts with 8 bits are designed for this application. In this device, there are 20 terminations. In order to operate it, the supply voltage must be 5V. There are 20 pins on it. It is a member of the F/FAST family of electronic devices. 2 ports are available on this device. The maximal supply voltage (Vsup) reaches 5.5V. (Vsup) should be greater than 4.5V.
SN74F2373DW Features
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
74F series
8 Bits
20 pin count
SN74F2373DW Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC SN74F2373DW Latches applications.
  • Counter timers
  • Data acquisition
  • Double bus register system
  • General-Purpose Register
  • Ring counter
  • A/D converters
  • Serial Output Data Queuing
  • Multistage ripple counting
  • Automatic test equipment
  • Phase comparator
Step5Bar-code shipping tag
SN74F2373DW
  • Package / Case
    20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    74F
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    20
  • Terminal Finish
    NICKEL PALLADIUM GOLD
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    20
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G20
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Output Type
    Tri-State
  • Circuit
    8:8
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Number of Ports
    F/FAST
  • Output Characteristics
    3-STATE WITH SERIES RESISTOR
  • Current - Output High, Low
    3mA 12mA
  • Logic Type
    D-Type Transparent Latch
  • Output Polarity
    TRUE
  • Independent Circuits
    1
  • Delay Time - Propagation
    7.3ns
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm