  • SN74F2373N
SN74F2373N
advertisement
Manufacturer No:
SN74F2373N
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-SN74F2373N
Package:
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
SN74F2373N
Description:
4.5V~5.5V 8 Bits Tri-State Latches 74F Series 20 Pins DUAL TTL 20-DIP (0.300, 7.62mm)
Purchasing and Inquiry
SN74F2373N Overview
It is embedded in the 20-DIP (0.300, 7.62mm) package. The package is in the form of Tube. In its configuration, Tri-State is used as the output. A D-Type Transparent Latch logic type is used in this electrical device. The way in which this electronic part is mounted is Through Hole. A 4.5V~5.5V voltage supply is required for operation. It operates at 0°C~70°C degrees Celsius. The 74F series is associated with this FPGA. 8 Bits are used in the design of this electronic part. In this device, there are 20 terminations that have been designed. In order to function, the supply voltage should be set to 5V. The device is equipped with 20 pins. It is part of the family of electronic devices called F/FAST. In this device, there are 2 ports. 5.5V is the maximum voltage (Vsup) that can be supplied. It is recommended that the supply voltage (Vsup) be greater than 4.5V.
SN74F2373N Features
20-DIP (0.300, 7.62mm) package
74F series
8 Bits
20 pin count
SN74F2373N Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC SN74F2373N Latches applications.
  • Watches
  • Clocks
  • Automatic test equipment
  • Phase comparator
  • Control circuits
  • Ring counter
  • Communication systems
  • OC-48 communication systems
  • Shift left register
  • Up-Down Johnson
Step5Bar-code shipping tag
SN74F2373N
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    20-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    74F
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    20
  • Terminal Finish
    NICKEL PALLADIUM GOLD
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    20
  • JESD-30 Code
    R-PDIP-T20
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Output Type
    Tri-State
  • Circuit
    8:8
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Number of Ports
    F/FAST
  • Output Characteristics
    3-STATE WITH SERIES RESISTOR
  • Current - Output High, Low
    3mA 12mA
  • Logic Type
    D-Type Transparent Latch
  • Output Polarity
    TRUE
  • Independent Circuits
    1
  • Delay Time - Propagation
    7.3ns
  • Height Seated (Max)
    5.08mm
  • Length
    25.4mm
  • Width
    7.62mm