  • SN74F260NSRE4
SN74F260NSRE4
advertisement
Manufacturer No:
SN74F260NSRE4
HK JDW NO:
815-SN74F260NSRE4
Package:
14-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
Description:
5V V 5.5 ns ns Gates & Inverters 20mA mA Surface Mount Surface Mount 4.5V~5.5V V
Step5Bar-code shipping tag
SN74F260NSRE4
  • Package / Case
    14-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Series
    74F
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    14
  • Subcategory
    Gates
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    TTL
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    74F260
  • Power Supplies
    5V
  • Number of Circuits
    2
  • Output Current
    20mA
  • Propagation Delay
    5.5 ns
  • Family
    F/FAST
  • Logic Function
    NOR
  • Number of Inputs
    5
  • Current - Output High, Low
    1mA 20mA
  • Logic Type
    NOR Gate
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    5.5ns @ 5V, 50pF
  • Schmitt Trigger
    NO
  • Logic Level - Low
    0.8V
  • Logic Level - High
    2V