  • SN74F283NSRE4
SN74F283NSRE4
advertisement
Manufacturer No:
SN74F283NSRE4
HK JDW NO:
815-SN74F283NSRE4
Package:
16-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
Description:
4 Bit Binary Full Adder with Fast Carry 5V 0°C~70°C Specialty Logic IC 74F Series 74F283 16 Pin 4.5V~5.5V 16-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Purchasing and Inquiry
SN74F283NSRE4 Overview
A packaging method that uses Tape & Reel (TR) is employed.The 16-SOIC (0.209, 5.30mm Width) package contains it.For the device to function normally, voltage 4.5V~5.5V is supplied.The Surface Mount method of mounting electronic parts on a PCB is one of the most common methods.It is set to operate at a temperature of 0°C~70°C.Approximately 4 bits of information can be stored in the memory.Electronic parts belonging to the 74F series share a number of characteristics.In addition to its base part number 74F283, other related parts are available.All component pins add up to 16.16 terminations are designed to prevent signals from reflecting off the end of the transmission line.Surface Mount is the way to mount it.It is constructed with 16 pins.A minimum supply voltage of 4.5V allows normal operation to be maintained.If the maximum supply voltage is kept at 5.5V, normal use can be maintained.The subcategory Arithmetic Circuits can include it.Its operation is significantly influenced by the supply voltage of 5V.In order to ensure convenient operation, the power supplies of 5V should be maintained.As far as INTERNAL FULL-CARRY LOOK-AHEAD is concerned, it provides high performance.F/FAST electronic parts are optimized for high quality and reliability.Transmitting data is done over 1 channels.
SN74F283NSRE4 Features
SN74F283NSRE4 Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74F283NSRE4 Specialty Logic ICs applications.
  • Low power, low voltage systems
  • Digital systems
  • Broadcast application
  • interconnection between switches
  • Wired telephone
  • Car radio
  • Mainframes, workstations or storage devices
  • High-speed computer links
  • SONET/SDH Network
  • transmission relay
Step5Bar-code shipping tag
SN74F283NSRE4
    Select All
  • Logic Type
    Binary Full Adder with Fast Carry
  • Output Polarity
    TRUE
  • High Level Output Current
    -1mA
  • Low Level Output Current
    20mA
  • Height Seated (Max)
    2mm
  • Width
    5.3mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Package / Case
    16-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Weight
    200.686274mg
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Series
    74F
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    16
  • Additional Feature
    INTERNAL FULL-CARRY LOOK-AHEAD
  • Subcategory
    Arithmetic Circuits
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    4.5V~5.5V
  • Base Part Number
    74F283
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Number of Bits
    4
  • Propagation Delay
    9.5 ns
  • Turn On Delay Time
    10.5 ns
  • Family
    F/FAST
  • Min Input Voltage
    800mV
  • Logic Function
    Binary Full Adder
  • Max Input Voltage
    2V