  • SN74LS240NSR
SN74LS240NSR
advertisement
Manufacturer No:
SN74LS240NSR
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-SN74LS240NSR
Package:
20-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
Description:
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SO
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SN74LS240NSR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    74LS
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Bus Driver/Transceivers
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    TTL
  • Voltage - Supply
    4.75V~5.25V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    74LS240
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Type
    3-State
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Elements
    2
  • Polarity
    Inverting
  • Power Supplies
    5V
  • Number of Ports
  • Propagation Delay
    18 ns
  • Quiescent Current
    44mA
  • Family
    LS
  • Logic Function
    Buffer, Inverter
  • Current - Output High, Low
    15mA 24mA
  • Logic Type
    Buffer, Inverting
  • Number of Bits per Element
    4
  • Control Type
    ENABLE LOW
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    50mA
  • Number of Output Lines
    8
  • Count Direction
    UNIDIRECTIONAL
  • Height
    2mm
  • Length
    12.6mm
  • Width
    5.3mm
  • Thickness
    1.95mm