SN74LS390NSRG4
SN74LS390NSRG4
815-SN74LS390NSRG4
SOP
2 Element 5V TTL DUAL Counters & Dividers 16 Pins Unidirectional SOP
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
SN74LS390NSRG4 Overview
This device is packaged in a SOP package. Using 16terminations, it can be configured. With a supply voltage of 5V volts, it is possible to run it in a fully flexible manner. There are 2 terminations on the device. The number of all component pins is 16. As [0], it is packaged. As part of the circuit, there are 16pins used to connect other components. It is mounted in the manner of [0]. Initially, it appears to belong to the LS family. The are 4 bits information in the device. As far as Pbfree code is concerned, the result may be yes. The device is manufactured at a temperature grade of COMMERCIAL. In order to package it, TAPE AND REELis employed. The voltage source generates 5Vvoltage. To operate, it requires a supply voltage of [0]. Electrical characteristics are stable at temperature 70°Cfor extended periods of time. This device is designed to operate within a specified temperature range with a lower limit generally set at 0°C. 35MHzis the frequency of operation. There is a maximum voltage of 5.25Vavailable for the device. There is a minimum voltage available for the device of 4.75V.
SN74LS390NSRG4 Features
Embedded in the SOP package
Operating supply voltage of 5V
Frequency of 35MHz
SN74LS390NSRG4 Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74LS390NSRG4 Counters & Dividers applications.
- Fixed and programmable divide-by-10,9,8,7,6,5,4,3,2 counters
- SQUARE ROOT
- Timers
- Frequency division
- Divide-by"N" counters/frequency synthesizers
- Fixed and programmable counters greater than 10
- LINEARIZATION
- VHF, UHF, FM, AM, etc.
- Fixed or Programmable Frequency Division
- ALGEBRAIC COMPUTATION
You can send an inquiry by email, or add the item to the RFQ list and submit it to us.
Tell us the model and quantity you need, our sales staff will reply the price in time.
Email for receiving inquiries: jindawei@hkjdwchip.com
Our sales will reply to your request by email within 24 hours.
The basic freight (for package ≤0.5kg or corresponding volume) depends on the time zone and country.
Currently, our products are shipped through DHL, FedEx, SF, and UPS.
FedEx International, 5-7 business days.
The following are some common countries' logistic time.
Payment Method
| The fee is charged according to the rule of PayPal. | |
Shipping
Package
SN74LS390NSRG4
Nexperia USA Inc.554-74HC4060BQ,11516-VFQFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN74HC4040N16-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-74HC4060D,65216-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-74HC4017D,65216-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-74HC4060D,65316-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN74LS92N14-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-HEF4040BT,65316-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-74HC4060PW,11816-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-74HCT163D,65316-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN74LS163AD16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-CD74HC93E14-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-CD74HC4017M16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-CD74HC190E16-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-CD74HC4017E16-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-CD74HC4020M16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-CD74HC4518E16-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare