  • SN74LV14APWRE4
SN74LV14APWRE4
advertisement
Manufacturer No:
SN74LV14APWRE4
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-SN74LV14APWRE4
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
Description:
3.3V V 10.6 ns ns 27 ns ns 5mm mm Gates & Inverters 12mA mA 58.003124mg mg Surface Mount Surface Mount 2V~5.5V V 20μA μA
Purchasing and Inquiry
SN74LV14APWRE4 Overview
Shipped in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), the part is easy to ship overseas. Advanced packaging method Tape & Reel (TR) is used to provide high reliability. Inverter logic is the basis of its operation. Voltage 2V~5.5V ensures the part's full functionality. Operating temperature extended to -40°C~125°C. Surface Mount is the location of the part. High and low output current states are both 12mA 12mA. This item is from the 74LV series. Totally, there are 14 terminations. Users will benefit significantly from 6 functions in this part. LV/LV-A/LVX/H is a chip that is part of this device. Using the 74LV14 search parameter will show you device variants. A total of 14 pins are injected into the body of the part. This logic device is widely used in a wide variety of applications because it is Surface Mount mounted. Please refer to the datasheets for 14 pins functions. The part has 20μA current flowing through it in the quiescent state. The logic device is a typical Gates. A 50pF load capacitance is present in the part. The device must be supplied with a minimum voltage of 2V. In addition to this, it is packed with the industry TR method. According to the datasheets, the part requires 3.3V power supplies. The device's output current is rated 12mA. During operation, there are 6 elements. The part can function from 5V. The feature count is 0.
SN74LV14APWRE4 Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -40°C~125°C
LV/LV-A/LVX/H Family
Quiescent Current: 20μA
Output Current: 12mA
SN74LV14APWRE4 Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74LV14APWRE4 Gates and Inverters applications.
  • Electrical tools
  • Fishery-optical complementary power station
  • Roof distributed power station
  • Various travel, camping, medical emergency appliances
  • Solar street light
  • Game console
  • Ship
  • Sewing machine
  • Communication
  • Induction cooker
Step5Bar-code shipping tag
SN74LV14APWRE4
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Weight
    58.003124mg
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    74LV
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Schmitt Trigger
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Gates
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    6
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    74LV14
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Elements
    6
  • Power Supplies
    3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Output Current
    12mA
  • Propagation Delay
    10.6 ns
  • Quiescent Current
    20μA
  • Turn On Delay Time
    27 ns
  • Family
    LV/LV-A/LVX/H
  • Logic Function
    Buffer, Inverter, Schmitt Trigger
  • Current - Output High, Low
    12mA 12mA
  • Logic Type
    Inverter
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    10.6ns @ 5V, 50pF
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    18.5 ns
  • Schmitt Trigger
    YES
  • Logic Level - Low
    0.75V ~ 1.5V
  • Logic Level - High
    1.75V ~ 3.5V
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    0.02mA
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm