  • SN74LV14APWRG4
SN74LV14APWRG4
advertisement
Manufacturer No:
SN74LV14APWRG4
HK JDW NO:
815-SN74LV14APWRG4
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
Description:
3.3V V 10.6 ns ns 12 ns ns 5mm mm Gates & Inverters 12mA mA 1.2mm mm 58.003124mg mg Surface Mount Surface Mount 2V~5.5V V 20μA μA
Purchasing and Inquiry
SN74LV14APWRG4 Overview
The part can be shipped overseas conveniently because it is packaged in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width). This packaging method provides high reliability because it uses advanced packaging techniques. According to Inverter logic, the algorithm works. Voltage 2V~5.5V ensures the part's full functionality. Increasing operating temperature to around -40°C~125°C. A Surface Mount mount is used for this part. Current output is 12mA 12mA in both the high and low states. The 74LV series contains it. A total of 14 terminations have been recorded. A significant improvement in the user experience can be achieved by the part since it has 6 functions. I would like to point out that this chip is part of LV/LV-A/LVX/H. 74LV14 can be used to search for device variants. A total of 14 pins are injected into the part body. Surface Mount mounted, this logic device is widely used in many applications. Datasheets for 14 pin functions are available upon request. It has 20μA current flowing through it when it is quiescent. There is Gates logic device like this in the world. It has a load capacitance of 50pF. To supply the device, it requires a voltage of 2V. Contains the industry TR method. Power supplies required for this part are specified in the datasheet as 3.3V. In this case, the output current is rated as 12mA. Operation involves 6 elements in total. The operating supply voltage for the chip is specified as 5V volts, which corresponds to the chip voltage. Schmitt Trigger is its feature.
SN74LV14APWRG4 Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -40°C~125°C
LV/LV-A/LVX/H Family
Quiescent Current: 20μA
Output Current: 12mA
SN74LV14APWRG4 Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74LV14APWRG4 Gates and Inverters applications.
  • Car refrigerator
  • Fishery-optical complementary power station
  • Printer
  • Washing machine
  • Electricity for military and civilian life in areas without electricity
  • Electric car
  • Roof distributed power station
  • Digital camera
  • Pocket PC
  • Projector
Step5Bar-code shipping tag
SN74LV14APWRG4
    Select All
  • Pin Count
    14
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Elements
    6
  • Power Supplies
    3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Output Current
    12mA
  • Propagation Delay
    10.6 ns
  • Quiescent Current
    20μA
  • Turn On Delay Time
    12 ns
  • Logic Function
    Buffer, Inverter, Schmitt Trigger
  • Current - Output High, Low
    12mA 12mA
  • Logic Type
    Inverter
  • Max I(ol)
    0.012 A
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    10.6ns @ 5V, 50pF
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    18.5 ns
  • Logic Level - Low
    0.75V ~ 1.5V
  • Logic Level - High
    1.75V ~ 3.5V
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    0.02mA
  • Schmitt Trigger Input
    Yes
  • Height
    1.2mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm
  • Thickness
    1mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Weight
    58.003124mg
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
    e4
  • Feature
    Schmitt Trigger
  • Pbfree Code
  • Number of Terminations
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Gates
  • Voltage - Supply
    2V~5.5V
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    6
  • Supply Voltage
    2.5V