  • SN74LVC1G11DCKRG4
SN74LVC1G11DCKRG4
advertisement
Manufacturer No:
SN74LVC1G11DCKRG4
HK JDW NO:
815-SN74LVC1G11DCKRG4
Package:
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Datasheet:
Description:
3.5 ns ns 4.9 ns ns 2mm mm Gates & Inverters 1.1mm mm 2.494758mg mg Surface Mount Surface Mount 1.65V~5.5V V 10μA μA
Purchasing and Inquiry
SN74LVC1G11DCKRG4 Overview
Shipping overseas is convenient with the part packed in 6-TSSOP, SC-88, SOT-363. High reliability is provided by advanced packaging method Tape & Reel (TR). A AND Gate logic principle governs its operation. Ensure the part's full functionality by setting the voltage to 1.65V~5.5V. Operational temperature extended around -40°C~125°C. Surface Mount is the mounting position of the part. There is 32mA 32mA output current in the high or low states. The 74LVC series contains it. Total terminations are 6. A significant improvement in the user experience can be achieved by the part since it has 1 functions. The chip is part of the LVC/LCX/Z family. 74LVC1G11 can help you find device variants. It is injected into the part body with 6 pins. There are a number of applications for logic devices mounted with the Surface Mount pin. For functions related to 6 pins, please refer to the datasheets. The part supports 3 inputs. The current flowing through quiet parts is 10μA. The logic device in this example is a typical Gates. A load capacitance of 50pF is provided by the part. The supply voltage should not exceed 5.5V. A method of industry TR is included in the package. For operation, 1 elements are used.
SN74LVC1G11DCKRG4 Features
AND Gate Logic Type
Operating Temperature: -40°C~125°C
LVC/LCX/Z Family
Quiescent Current: 10μA
SN74LVC1G11DCKRG4 Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74LVC1G11DCKRG4 Gates and Inverters applications.
  • Residual current/leakage current protection
  • Electric shaver
  • Solar energy generation
  • Fishery-optical complementary power station
  • Fax machine
  • In-vehicle system
  • Grid adaptation function
  • Mobile caravan
  • DVD
  • Roof distributed power station
Step5Bar-code shipping tag
SN74LVC1G11DCKRG4
  • Load Capacitance
    50pF
  • Propagation Delay
    3.5 ns
  • Quiescent Current
    10μA
  • Turn On Delay Time
    4.9 ns
  • Logic Function
    AND
  • Number of Inputs
    3
  • Current - Output High, Low
    32mA 32mA
  • Logic Type
    AND Gate
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    3.5ns @ 5V, 50pF
  • Schmitt Trigger
    NO
  • Logic Level - Low
    0.7V ~ 0.8V
  • Logic Level - High
    1.7V ~ 2V
  • Height
    1.1mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm
  • Thickness
    900μm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-TSSOP, SC-88, SOT-363
  • Number of Pins
    6
  • Weight
    2.494758mg
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    74LVC
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Gates
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.65V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Base Part Number
    74LVC1G11
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V