  • SN74LVC1G175DCKR
SN74LVC1G175DCKR
advertisement
Manufacturer No:
SN74LVC1G175DCKR
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-SN74LVC1G175DCKR
Package:
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Datasheet:
SN74LVC1G175DCKR
Description:
1.65V~5.5V 175MHz 1 Bit D-Type Flip Flop DUAL 74LVC1G175 6 Pins 10μA 74LVC Series 6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Purchasing and Inquiry
SN74LVC1G175DCKR Overview
It is embeded in 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 case. Package Cut Tape (CT)embeds it. T flip flop is configured with an output of Non-Inverted. Positive Edgeis the trigger it is configured with. There is an electric part mounted in the way of Surface Mount. A 1.65V~5.5Vsupply voltage is required for it to operate. -40°C~125°C TAis the operating temperature. The type of this D latch is D-Type. It is a type of FPGA belonging to the 74LVC series. A frequency of 175MHzshould not be exceeded by its output. As a result, it consumes 10μA quiescent current and is not affected by external forces. Terminations are 6. The object belongs to the 74LVC1G175 family. It is powered by a voltage of 1.8V . JK flip flop input capacitance is 3pF farads. In this case, the D flip flop belongs to the LVC/LCX/Zfamily. Electronic part Surface Mountis mounted in the way. The electronic flip flop is designed with pins 6. Its clock edge trigger type is Positive Edge. It is part of the FF/Latchesbase part number family. Flip flops designed with 1bits are used in this part. It reaches 5.5Vwhen the supply voltage is maximal (Vsup). 1 circuits are used to achieve its superior flexibility. In light of its reliable performance, this T flip flop is well suited for TR. The power supply is 3.3V. It offers maximum design flexibility with its output current of 32mA.
SN74LVC1G175DCKR Features
Cut Tape (CT) package
74LVC series
6 pins
1 Bits
3.3V power supplies
SN74LVC1G175DCKR Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74LVC1G175DCKR Flip Flops applications.
  • Frequency Divider circuits
  • Latch
  • ESD performance
  • Count Modes
  • Power down protection
  • Cold spare funcion
  • Event Detectors
  • Divide a clock signal by 2 or 4
  • Bounce elimination switch
  • Patented noise
Step5Bar-code shipping tag
SN74LVC1G175DCKR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-TSSOP, SC-88, SOT-363
  • Number of Pins
    6
  • Weight
    2.494758mg
  • Manufacturer Package Identifier
    DCk(R-PDSO-G6)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    74LVC
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    D-Type
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    FF/Latches
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.65V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Base Part Number
    74LVC1G175
  • Function
    Reset
  • Output Type
    Non-Inverted
  • Polarity
    Non-Inverting
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Number of Circuits
    1
  • Load Capacitance
    50pF
  • Output Current
    32mA
  • Number of Bits
    1
  • Clock Frequency
    175MHz
  • Propagation Delay
    13.4 ns
  • Turn On Delay Time
    1 ns
  • Family
    LVC/LCX/Z
  • Current - Quiescent (Iq)
    10μA
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Current - Output High, Low
    32mA 32mA
  • Max I(ol)
    0.032 A
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    5ns @ 5V, 50pF
  • Trigger Type
    Positive Edge
  • Input Capacitance
    3pF
  • Clock Edge Trigger Type
    Positive Edge
  • Height
    1.1mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm