  • SN74LVC1G3208DCKR
SN74LVC1G3208DCKR
advertisement
Manufacturer No:
SN74LVC1G3208DCKR
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-SN74LVC1G3208DCKR
Package:
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Purchasing and Inquiry
SN74LVC1G3208DCKR Overview
6-TSSOP, SC-88, SOT-363 package. This package contains the Tape & Reel (TR) package, which can be downloaded here. The Surface Mount version is also available. It has full functional Single-Ended output. AND/OR Gate logic is used in its communication. At -40°C~125°C, we have extended the operating temperature. A 3 Input (2, 1) input is included in it. The product belongs to the 74LVC series. 1.65V~5.5V power supply is used to power it. Part includes 6 terminations. Check out 74LVC1G3208 to see more similar parts. The pins are joined using 6 pins. For easy installation and dismounting, it is designed as a Surface Mount device. The 6 solution is designed for logic gate applications. Normally, the part requires 1.8V volts. LVC/LCX/Z products include this item. I am referring to the Gates for specialiGatesed needs. There is a current of 10μA through the device in quiescent state. All of this is enclosed in a proper TR package. Devices should only be operated at voltages below 5.5V to preserve their integrity. It incorporates 1 elements for better logic performance. Total input lines were 3.
SN74LVC1G3208DCKR Features
AND/OR Gate logic device.
3 Input (2, 1) inputs.
1 elements.
SN74LVC1G3208DCKR Applications
  • Automotive
  • DVR and DVS
  • Ethernet Switches
  • Digital video cameras (DVC)
  • AV receivers
  • Solid dtate drive (SSD): enterprise
  • Digital still cameras
  • DVD recorders and players
  • Network projector front-ends
  • Digital picture frame (DPF)
Step5Bar-code shipping tag
SN74LVC1G3208DCKR
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Mount
  • Package / Case
    6-TSSOP, SC-88, SOT-363
  • Number of Pins
    6
  • Weight
    2.494758mg
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    74LVC
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Gates
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.65V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Base Part Number
    74LVC1G3208
  • Pin Count
  • Output Type
    Single-Ended
  • Number of Elements
    1
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Propagation Delay
    5.9 ns
  • Quiescent Current
    10μA
  • Family
    LVC/LCX/Z
  • Logic Function
    AND, OR
  • Number of Inputs
    3 Input (2, 1)
  • Current - Output High, Low
    32mA 32mA
  • Logic Type
    AND/OR Gate
  • Number of Input Lines
    3
  • Schmitt Trigger Input
    No
  • Height
    1.1mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm