  • SN74LVC1G3208YZPR
SN74LVC1G3208YZPR
advertisement
Manufacturer No:
SN74LVC1G3208YZPR
HK JDW NO:
815-SN74LVC1G3208YZPR
Package:
6-XFBGA, DSBGA
Datasheet:
SN74LVC1G3208YZPR
Purchasing and Inquiry
SN74LVC1G3208YZPR Overview
The 6-XFBGA, DSBGA package is available for download. The Tape & Reel (TR) package contains the following files. Surface Mount is available for purchase. Single-Ended output is fully functional. AND/OR Gate logic communication type is used. At -40°C~85°C, the operating temperature is extended. It contains inputs for the 3 Input (2, 1) axis. The product belongs to the 74LVC series. It uses a 1.65V~5.5V-type power supply to operate. There are 6 terminations on the part. In order to find more parts that are similar, you can search 74LVC1G3208. There are 6 pins joining it. Devices are designed as Surface Mount devices for ease of installation and disassembly. The 6 solution is designed for logic gate applications. For this part, the normal voltage is 1.8V. This is a LVC/LCX/Z product. SpecialiGatesed needs are addressed by a Gates. Devices in quiescent state have a current of 10μA. Presented in a TR package with a proper enclosure. Devices should only be operated at voltages below 5.5V to preserve their integrity. The logic is improved through the use of 1 elements. In total, it combined 3 input lines.
SN74LVC1G3208YZPR Features
AND/OR Gate logic device.
3 Input (2, 1) inputs.
1 elements.
SN74LVC1G3208YZPR Applications
  • Desktop or notebook PCs
  • Mobile internet devices
  • Pro audio mixers
  • Selection of up to 8 logic functions
  • Consumer
  • DVD recorders and players
  • Network projector front-ends
  • Portable media players
  • E-Meters
  • Digital control of logic
Step5Bar-code shipping tag
SN74LVC1G3208YZPR
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
  • Package / Case
    6-XFBGA, DSBGA
  • Number of Pins
    6
  • Weight
    1.700971mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    74LVC
  • JESD-609 Code
    e1
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Subcategory
    Gates
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.65V~5.5V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    74LVC1G3208
  • Pin Count
  • Output Type
    Single-Ended
  • Number of Elements
    1
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Propagation Delay
    5.9 ns
  • Quiescent Current
    10μA
  • Family
    LVC/LCX/Z
  • Logic Function
    AND, OR
  • Number of Inputs
    3 Input (2, 1)
  • Current - Output High, Low
    32mA 32mA
  • Logic Type
    AND/OR Gate
  • Number of Input Lines
    3
  • Schmitt Trigger Input
    No
  • Height
    500μm
  • Length
    1.5mm
  • Width
    900μm
  • Thickness
    2mm