  • SN74LVC1G32DCKT
SN74LVC1G32DCKT
advertisement
Manufacturer No:
SN74LVC1G32DCKT
HK JDW NO:
815-SN74LVC1G32DCKT
Package:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Datasheet:
Description:
4 ns ns 4.5 ns ns 2mm mm Gates & Inverters 32mA mA 1.1mm mm 2.494758mg mg Surface Mount Surface Mount 1.65V~5.5V V 10μA μA
Purchasing and Inquiry
SN74LVC1G32DCKT Overview
As the part is packed in 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353, international shipping is convenient. High reliability is ensured by the advanced packaging method Tape & Reel (TR). As a result, it works on the principle of OR Gate. To ensure the part's full function, a voltage of 1.65V~5.5V is needed. Operating temperature around -40°C~125°C extended. There is Surface Mount mounting in Surface Mount. There is 32mA 32mA output current in the high or low states. The 74LVC series contains it. Totally, there are 5 terminations. It has 1 functions that enhance user experience significantly. I would like to point out that this chip is part of LVC/LCX/Z. Using the 74LVC1G32 search parameter will show you device variants. The part body receives 5 pins. Surface Mount mounted, this logic device is widely used in many applications. Datasheets for functions of 5 pins are available. As of 2, the part supports 2 inputs. It has 10μA current flowing through it when it is quiescent. Gates is a typical logic device. The industry TR method is included. 32mA is the output current of the device. Totally, there are 1 elements used for operation. There is a specified operating supply voltage for the chip of 3.3V volts.
SN74LVC1G32DCKT Features
OR Gate Logic Type
Operating Temperature: -40°C~125°C
LVC/LCX/Z Family
Quiescent Current: 10μA
Output Current: 32mA
SN74LVC1G32DCKT Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74LVC1G32DCKT Gates and Inverters applications.
  • Urban rail vehicle
  • VCD
  • Troubleshooting & Judgment
  • Overcurrent/Short circuit protection
  • DVD
  • Washing machine
  • Sewing machine
  • Induction cooker
  • Game console
  • Remote monitoring
Step5Bar-code shipping tag
SN74LVC1G32DCKT
    Select All
  • Max Output Current
    32mA
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Number of Elements
    1
  • Output Current
    32mA
    10μA
  • Turn On Delay Time
    4.5 ns
    2
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Current - Output High, Low
    32mA 32mA
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    4ns @ 5V, 50pF
  • Schmitt Trigger
    NO
  • Logic Level - Low
    0.7V ~ 0.8V
  • Logic Level - High
    1.7V ~ 2V
  • Height
    1.1mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm
  • Thickness
    900μm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Contact Plating
    Gold
  • Package / Case
    5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
  • Number of Pins
    5
  • Weight
    2.494758mg
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
    5
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Gates
  • Packing Method
    TR
  • Voltage - Supply
    1.65V~5.5V
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V