  • SN74LVC1G32DCKTG4
SN74LVC1G32DCKTG4
advertisement
Manufacturer No:
SN74LVC1G32DCKTG4
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-SN74LVC1G32DCKTG4
Package:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Datasheet:
Description:
3.3V V 4 ns ns 4.5 ns ns 2mm mm Gates & Inverters 32mA mA 1.1mm mm 2.494758mg mg Surface Mount Surface Mount 1.65V~5.5V V 10μA μA
Purchasing and Inquiry
SN74LVC1G32DCKTG4 Overview
Shipping overseas is convenient due to the part's packing in 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353. High reliability is achieved by using advanced packaging method Tape & Reel (TR). Using OR Gate logic, it functions. In order for the part to function correctly, a voltage of 1.65V~5.5V is required. An extended operating temperature of -40°C~125°C degrees Celsius. Surface Mount is the mounting position of the part. There is 32mA 32mA output current in the high or low states. It comes from the 74LVC series. In total, 5 terminations have occurred. The part has 1 functions that significantly boost the user experience. It represents the LVC/LCX/Z product family. Search with 74LVC1G32 if you are looking for device variants. An injection of 5 pins is performed into the body of the part. Logic devices with Surface Mount mounting are widely used in many applications. You can find the functions of the 5 pins in the datasheets. It supports inputs of 2. The current flowing through quiet parts is 10μA. The logic device in this example is a typical Gates. There is a method TR in it that is designed for the industry. This part requires 3.3V power supplies, according to its datasheet. 32mA is the output current of the device. During operation, there are 1 elements.
SN74LVC1G32DCKTG4 Features
OR Gate Logic Type
Operating Temperature: -40°C~125°C
LVC/LCX/Z Family
Quiescent Current: 10μA
Output Current: 32mA
SN74LVC1G32DCKTG4 Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74LVC1G32DCKTG4 Gates and Inverters applications.
  • Fishery-optical complementary power station
  • Game console
  • Mobile caravan
  • Projector
  • Photovoltaic system
  • Printer
  • Hair dryer
  • Television
  • Mountain power station
  • Refrigerator
Step5Bar-code shipping tag
SN74LVC1G32DCKTG4
    Select All
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.65V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Base Part Number
    74LVC1G32
  • Pin Count
    5
  • Number of Elements
    1
  • Power Supplies
    3.3V
  • Output Current
    32mA
  • Propagation Delay
    4 ns
  • Quiescent Current
    10μA
  • Turn On Delay Time
    4.5 ns
  • Family
    LVC/LCX/Z
  • Logic Function
    OR
  • Number of Inputs
    2
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Current - Output High, Low
    32mA 32mA
  • Logic Type
    OR Gate
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    4ns @ 5V, 50pF
  • Schmitt Trigger
    NO
  • Logic Level - Low
    0.7V ~ 0.8V
  • Logic Level - High
    1.7V ~ 2V
  • Height
    1.1mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm
  • Thickness
    900μm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Mount
  • Package / Case
    5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
  • Number of Pins
    5
  • Weight
    2.494758mg
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C