  • SN74LVC1G32DRYR
SN74LVC1G32DRYR
advertisement
Manufacturer No:
SN74LVC1G32DRYR
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-SN74LVC1G32DRYR
Package:
6-UFDFN
Datasheet:
SN74LVC1G32DRYR
Description:
3.3V V 4 ns ns 4.5 ns ns 1.45mm mm Gates & Inverters 32mA mA 600μm mm Surface Mount Surface Mount 1.65V~5.5V V 10μA μA
Purchasing and Inquiry
SN74LVC1G32DRYR Overview
Shipping overseas is convenient with the part packed in 6-UFDFN. In order to provide high reliability, an advanced packaging method Tape & Reel (TR) is used. OR Gate logic governs its operation. The part must have a voltage of 1.65V~5.5V in order to function properly. An extended operating temperature of -40°C~125°C degrees Celsius. There is a hole in Surface Mount for mounting the part. 32mA 32mA is the output current's high and low states. The 74LVC series contains it. 6 terminations have been made so far. In addition to 1 functions that significantly boost the user experience, the part includes 1 other features. The chip is part of the LVC/LCX/Z family. 74LVC1G32 can help you find device variants. The part body is injected with 6 pins. Many applications include this logic device with a Surface Mount mounting. For details about the functions of 6 pins, please refer to the datasheets. There are 2 inputs on this part. Parts in quiescent state carry 10μA current. This logic device is a typical Gates. The part bears a load capacitance of 50pF. As soon as Vsup reaches 5.5V, the maximal supply voltage (Vsup) is reached. The method TR has been incorporated into the package. It is specified in the datasheet that the part requires It is specified in the datasheet that the part requires 3.3V power supplies. power supplies. Device output current is 32mA. Totally, there are 1 elements used for operation.
SN74LVC1G32DRYR Features
OR Gate Logic Type
Operating Temperature: -40°C~125°C
LVC/LCX/Z Family
Quiescent Current: 10μA
Output Current: 32mA
SN74LVC1G32DRYR Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74LVC1G32DRYR Gates and Inverters applications.
  • Massager
  • Illumination
  • Communication
  • Remote monitoring
  • Automotive voltage monitoring
  • Projector
  • Game console
  • MPPT function (maximum power point tracking)
  • Fan
  • Overvoltage and undervoltage protection
Step5Bar-code shipping tag
SN74LVC1G32DRYR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-UFDFN
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    74LVC
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Gates
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.65V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    74LVC1G32
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Output Current
    32mA
  • Propagation Delay
    4 ns
  • Quiescent Current
    10μA
  • Turn On Delay Time
    4.5 ns
  • Family
    LVC/LCX/Z
  • Logic Function
    OR
  • Number of Inputs
    2
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Current - Output High, Low
    32mA 32mA
  • Logic Type
    OR Gate
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    4ns @ 5V, 50pF
  • Schmitt Trigger
    NO
  • Logic Level - Low
    0.7V ~ 0.8V
  • Logic Level - High
    1.7V ~ 2V
  • Height
    600μm
  • Length
    1.45mm
  • Width
    1mm