  • SN74LVC2G125YZPR
SN74LVC2G125YZPR
advertisement
Manufacturer No:
SN74LVC2G125YZPR
HK JDW NO:
815-SN74LVC2G125YZPR
Package:
8-XFBGA, DSBGA
Purchasing and Inquiry
SN74LVC2G125YZPR Overview
Logical driver uses a neat 8-XFBGA, DSBGA package. Cut Tape (CT) external packaging. Available in Surface Mount. Voltage buffer adopts Buffer, Non-Inverting logic prototype. Buffer IC is fed with a voltage of 1.65V~5.5V. Qualified to operate within -40°C~125°C TA. The high and low logic state output current of logical driver is 32mA 32mA. Logical driver can deal with 3-State output (s). Digital buffer is one of the 74LVC series devices. 8 terminations with different functions. Buffer IC reuqires a supply voltage of 1.8V. This electronic part belongs to the LVC/LCX/Z family of parts. 8 pins are set with the electric part. Buffer IC is suitable for Surface Mount applications. Logical driver has 8 pins. Enhanced with 2 ports. The bus transceiver employs 1 bits for each element. You can search "74LVC2G125" for other related electrical components. Specifically, digital transciever is a kind of Bus Driver/Transceiver. The digital buffer starts up under ENABLE LOW control technology. In quiescent state, the electronic part uses 10μA. It is generally sold in TR package. To run the part safely and stably in a circuit, 3.3V recommends users apply 3.3V on the logical driver. 2 channels for high quality communication. It is sufficient to make 2 outputs. The typical output current of the logical driver is measured 32mA.
SN74LVC2G125YZPR Features
Bus Driver/Transceiver
SN74LVC2G125YZPR Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74LVC2G125YZPR Buffers & Transceivers applications.
  • Desktop PC
  • Wireless modems
  • Remote controls
  • interconnection between computers
  • Shortwave receiver
  • Lamps
  • Notebook
  • Satellite communications networks
  • WDM transmission
  • Fast Ethernet
Step5Bar-code shipping tag
SN74LVC2G125YZPR
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Contact Plating
    Copper, Silver, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-XFBGA, DSBGA
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    74LVC
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Subcategory
    Bus Driver/Transceiver
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.65V~5.5V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    74LVC2G125
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    2
  • Output Type
    3-State
  • Max Output Current
    32mA
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Polarity
    Non-Inverting
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Number of Channels
  • Load Capacitance
    50pF
  • Number of Ports
  • Output Current
    32mA
  • Propagation Delay
    3.7 ns
  • Quiescent Current
    10μA
  • Turn On Delay Time
    4.3 ns
  • Logic Function
    Buffer, Inverting
  • Current - Output High, Low
    32mA 32mA
  • Logic Type
    Buffer, Non-Inverting
  • Number of Bits per Element
    1
  • Control Type
    ENABLE LOW
  • Count Direction
    UNIDIRECTIONAL
  • Height
    500μm
  • Length
    1.25mm
  • Width
    2.25mm