  • SN74LVC2G32YEPR
SN74LVC2G32YEPR
advertisement
Manufacturer No:
SN74LVC2G32YEPR
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-SN74LVC2G32YEPR
Package:
8-XFBGA, DSBGA
Datasheet:
SN74LVC2G32YEPR
Description:
1.9mm mm Gates & Inverters 1.65V~5.5V V
Purchasing and Inquiry
SN74LVC2G32YEPR Overview
As the part is packed in 8-XFBGA, DSBGA, international shipping is convenient. Advanced packaging method Tape & Reel (TR) is used to provide high reliability. OR Gate logic is the basis of its operation. This part needs a voltage of 1.65V~5.5V to function properly. Operating temperature extended to -40°C~85°C. A Surface Mount mount is used for this part. There is 32mA 32mA output current in the high or low states. The series 74LVC contains it. 8 terminations have been made so far. There are 2 functions that significantly improve the user experience. LVC/LCX/Z is a chip that is part of this device. Into the part body are injected 8 pins. As of 2, the part supports 2 inputs. There are 2 circuits in this device. To supply the device, a voltage of 1.65V must be applied. Upon reaching 5.5V, the maximum supply voltage (Vsup) is reached. Standby mode has a maximum current of 10μA.
SN74LVC2G32YEPR Features
OR Gate Logic Type
Operating Temperature: -40°C~85°C
LVC/LCX/Z Family
SN74LVC2G32YEPR Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC SN74LVC2G32YEPR Gates and Inverters applications.
  • Sewing machine
  • Photovoltaic system
  • Pocket PC
  • Photovoltaic grid-connected power system
  • In-vehicle system
  • Mountain power station
  • Range hood
  • Car refrigerator
  • Hair dryer
  • CD player
Step5Bar-code shipping tag
SN74LVC2G32YEPR
  • Package / Case
    8-XFBGA, DSBGA
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Voltage - Supply
    1.65V~5.5V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-XBGA-B8
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.65V
  • Number of Circuits
    LVC/LCX/Z
  • Number of Inputs
  • Current - Output High, Low
    32mA 32mA
  • Logic Type
    OR Gate
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    3.2ns @ 5V, 50pF
  • Propagation Delay (tpd)
    8 ns
  • Logic Level - Low
    0.7V ~ 0.8V
  • Logic Level - High
    1.7V ~ 2V
  • Current - Quiescent (Max)
    10μA
  • Height Seated (Max)
    0.5mm
  • Length
    1.9mm
  • Width
    0.9mm