  • SN74LVCZ240AN
SN74LVCZ240AN
advertisement
Manufacturer No:
SN74LVCZ240AN
HK JDW NO:
699-SN74LVCZ240AN
Package:
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
SN74LVCZ240AN
Description:
Buffer, Inverting 2.7V~3.6V 3-State Buffers 74LVCZ Series 4 Bit per Element 24mA 24mA 20-DIP (0.300, 7.62mm)
Step5Bar-code shipping tag
SN74LVCZ240AN
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    20-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Supplier Device Package
    20-PDIP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    74LVCZ
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    2.7V~3.6V
  • Current - Output High, Low
    24mA 24mA