  • SN74LVCZ240ANE4
SN74LVCZ240ANE4
advertisement
Manufacturer No:
SN74LVCZ240ANE4
HK JDW NO:
815-SN74LVCZ240ANE4
Package:
PDIP
Datasheet:
SN74LVCZ240ANE4
Description:
DUAL Buffers 20 Pins PDIP
Step5Bar-code shipping tag
SN74LVCZ240ANE4
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    PDIP
  • Number of Pins
    20
  • Number of Terminations
    20
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Bus Driver/Transceivers
  • Packing Method
    TUBE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Polarity
    Inverting
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Number of Circuits
    2
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Number of Ports
  • Number of Bits
    4
  • Propagation Delay
    6.5 ns
  • Quiescent Current
    100μA
  • Turn On Delay Time
    7.5 ns
  • Logic Function
    Buffer, Inverter
  • Number of Inputs
    4
  • Logic IC Type
    BUS DRIVER
  • High Level Output Current
    24mA
  • Low Level Output Current
    24mA