  • SN74V235-20PAG
SN74V235-20PAG
advertisement
Manufacturer No:
SN74V235-20PAG
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-SN74V235-20PAG
Package:
64-TQFP
Datasheet:
SN74V235-20PAG
Description:
FIFO memory IC74V Series 36K 2K x 1812ns
Purchasing and Inquiry
SN74V235-20PAG Overview
64-TQFP is a package that contains FIFO memory chip.You'll find it packaged in the shape of a Tray .It is possible to store data and applications on the FIFO chips as they have 36K 2K x 18 in their memory.Reliable operation requires a temperature of 0°C~70°C .It is mounted in the Surface Mount position.A voltage supply of 3V~3.6V is needed to operate it.The memory logic belongs to the series 74V .There is a FIFO's maximum operating supply current of 35mA .
SN74V235-20PAG Features
36K 2K x 18 memory size
74V series
SN74V235-20PAG Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC SN74V235-20PAG FIFOs Memory applications.
  • IP Camera Buffer
  • Wireless
  • Desktop Computers
  • Measurement Equipment
  • Computer Systems
  • Digital buffering
  • High-speed graphics pixel buffer
  • Multi-stage synchronizer
  • Queues for communication systems
  • Test Equipment
Step5Bar-code shipping tag
SN74V235-20PAG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Retransmit Capability
    No
  • FWFT Support
    Yes
  • Programmable Flags Support
    Yes
  • Expansion Type
    Depth, Width
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-TQFP
  • Supplier Device Package
    64-TQFP (10x10)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    74V
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Function
    Synchronous
  • Current - Supply (Max)
    35mA
  • Memory Size
    36K 2K x 18
  • Access Time
    12ns
  • Data Rate
    50MHz