  • SN75ALS057N
SN75ALS057N
advertisement
Manufacturer No:
SN75ALS057N
HK JDW NO:
815-SN75ALS057N
Package:
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
Description:
20 Pin 75ALS057 Receivers 4 Bits 4/4 Drivers/Receivers 4 Functions
Quantity:
In Stock : 9127
Step5Bar-code shipping tag
SN75ALS057N
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    20-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    20
  • Weight
    1.1991g
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Transceiver
  • Technology
    BIPOLAR
  • Voltage - Supply
    4.75V~5.25V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    75ALS057
  • Pin Count
    20
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Nominal Supply Current
    75mA
  • Max Supply Current
    75mA
  • Propagation Delay
    19 ns
  • Output Characteristics
    OPEN-COLLECTOR
  • Differential Output
    NO
  • Output Polarity
    INVERTED
  • Protocol
    IEEE 896
  • Input Characteristics
    STANDARD
  • Number of Drivers/Receivers
    4/4
  • Driver Number of Bits
    4
  • High Level Output Current
    -400μA
  • Low Level Output Current
    16mA
  • Supply Voltage1-Nom
    5V
  • Number of Receivers
  • Number of Transmitters
    1
  • Height
    5.08mm
  • Length
    24.33mm
  • Width
    6.35mm
  • Thickness
    4.57mm