  • SN75ALS164DW
SN75ALS164DW
advertisement
Manufacturer No:
SN75ALS164DW
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-SN75ALS164DW
Package:
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
SN75ALS164DW
Description:
24 Terminations 5V 24 Pin 75ALS164 Receivers 8/8 Drivers/Receivers 8 Functions
Quantity:
In Stock : 3775
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
SN75ALS164DW
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    24
  • Weight
    624.398247mg
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Transceiver
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Technology
    BIPOLAR
  • Voltage - Supply
    4.75V~5.25V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    8
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    75ALS164
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Nominal Supply Current
    75mA
  • Propagation Delay
    20 ns
  • Output Characteristics
    TOTEM-POLE
  • Differential Output
    NO
  • Output Polarity
    TRUE
  • Protocol
    IEEE 488
  • Input Characteristics
    SCHMITT TRIGGER
  • Number of Drivers/Receivers
    8/8
  • High Level Output Current
    -5.2mA
  • Low Level Output Current
    48mA
  • Receiver Number of Bits
    8
  • Duplex
    Half
  • Receiver Hysteresis
    650mV
  • Number of Drivers
  • Receive Delay-Max
    14 ns
  • Supply Voltage1-Nom
    5V
  • Height
    2.65mm
  • Length
    15.4mm
  • Width
    7.5mm
  • Thickness
    2.35mm