  • SN75ALS171DW
SN75ALS171DW
advertisement
Manufacturer No:
SN75ALS171DW
HK JDW NO:
815-SN75ALS171DW
Package:
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
SN75ALS171DW
Description:
20 Terminations 5V 20 Pin 75ALS171 Receivers 3/3 Drivers/Receivers 3 Functions
Quantity:
In Stock : 11367
Step5Bar-code shipping tag
SN75ALS171DW
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 23 hours ago)
  • Package / Case
    20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Weight
    537.308512mg
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Number of Terminations
    20
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Additional Feature
    COMMON I/O; ADDITIONAL COMMON ENABLE INPUT
  • Subcategory
    Line Driver or Receivers
  • Max Power Dissipation
    1.125W
  • Voltage - Supply
    4.75V~5.25V
  • Number of Functions
    3
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    75ALS171
    Not Qualified
  • Output Voltage
    6V
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Operating Supply Current
    69mA
  • Nominal Supply Current
    90mA
  • Output Current
    1mA
  • Propagation Delay
    19 ns
  • Data Rate
    20 Mbps
  • Differential Output
    YES
  • Output Polarity
    TRUE
  • Protocol
    RS422, RS485
  • Input Characteristics
    DIFFERENTIAL SCHMITT TRIGGER
  • Number of Drivers/Receivers
    3/3
  • Receiver Number of Bits
    3
  • Receiver Hysteresis
    60mV
  • Number of Drivers
  • Number of Transceivers
    1
  • Supply Voltage1-Nom
    5V
  • Output Low Current-Max
    0.008A
  • High Level Input Current-Max
    0.00002A
  • Height
    2.65mm
  • Length
    12.8mm
  • Width
    7.5mm
  • Thickness
    2.35mm