  • SN75LBC172ADW
SN75LBC172ADW
advertisement
Manufacturer No:
SN75LBC172ADW
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-SN75LBC172ADW
Package:
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
Description:
20 Terminations 5V 20 Pin 75LBC172 Receivers 4/0 Drivers/Receivers 4 Functions
Quantity:
In Stock : 77
Step5Bar-code shipping tag
SN75LBC172ADW
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Technology
    BICMOS
  • Voltage - Supply
    4.75V~5.25V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Base Part Number
    75LBC172
  • Pin Count
    20
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Interface
    RS-422, RS-485
  • Operating Supply Current
    23mA
  • Nominal Supply Current
    23mA
  • Data Rate
    30Mbps
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Differential Output
    YES
  • Output Polarity
    COMPLEMENTARY
  • Protocol
    RS422, RS485
  • Input Characteristics
    STANDARD
  • Number of Drivers/Receivers
    4/0
  • Number of Drivers
    4
  • Transmit Delay-Max
    11 ns
  • Supply Voltage1-Nom
    5V
  • Out Swing-Min
    1 V
  • Ambient Temperature Range High
    70°C
  • Height
    2.65mm
  • Length
    12.8mm
  • Width
    7.5mm
  • Thickness
    2.35mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Weight
    537.308512mg
  • Operating Temperature
    0°C~70°C