  • SN75LBC174A16DW
SN75LBC174A16DW
advertisement
Manufacturer No:
SN75LBC174A16DW
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-SN75LBC174A16DW
Package:
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
SN75LBC174A16DW
Description:
16 Terminations 5V 16 Pin 75LBC174 Receivers 4/0 Drivers/Receivers 4 Functions
Quantity:
In Stock : 14116
Step5Bar-code shipping tag
SN75LBC174A16DW
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Base Part Number
    75LBC174
  • Pin Count
    16
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Interface
    RS-422, RS-485
  • Operating Supply Current
    23mA
  • Nominal Supply Current
    23mA
  • Data Rate
    30Mbps
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Differential Output
    YES
  • Output Polarity
    TRUE
  • Protocol
    RS422, RS485
  • Input Characteristics
    STANDARD
  • Number of Drivers/Receivers
    4/0
  • Number of Drivers
    4
  • Transmit Delay-Max
    11 ns
  • Supply Voltage1-Nom
    5V
  • Out Swing-Min
    1 V
  • Height
    2.65mm
  • Length
    10.3mm
  • Width
    7.5mm
  • Thickness
    2.35mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Weight
    420.395078mg
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Driver
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Technology
    BICMOS
  • Voltage - Supply
    4.75V~5.25V