  • SN75LBC174A16DWG4
SN75LBC174A16DWG4
advertisement
Manufacturer No:
SN75LBC174A16DWG4
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-SN75LBC174A16DWG4
Package:
SOIC
Datasheet:
Description:
5V 16 Pin Receivers 4 Bits 4 Functions Min 4.75V V Max 5.25V V
Quantity:
In Stock : 13398
Step5Bar-code shipping tag
SN75LBC174A16DWG4
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Subcategory
    Line Driver or Receivers
  • Technology
    BICMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Pin Count
    16
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    5.25V
  • Min Supply Voltage
    4.75V
  • Nominal Supply Current
    23mA
  • Data Rate
    30 Mbps
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Differential Output
    YES
  • Output Polarity
    COMPLEMENTARY
  • Input Characteristics
    STANDARD
  • Interface IC Type
    LINE DRIVER
  • Driver Number of Bits
    4
  • Transmit Delay-Max
    11 ns
  • Supply Voltage1-Nom
    5V
  • Out Swing-Min
    1 V
  • Number of Transmitters
  • Height
    2.35mm
  • Length
    10.28mm
  • Width
    7.52mm