  • SN75LBC175AD
SN75LBC175AD
advertisement
Manufacturer No:
SN75LBC175AD
HK JDW NO:
815-SN75LBC175AD
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
SN75LBC175AD
Description:
16 Terminations5V 16 Pin 75LBC175 Receivers4 Bits 0/4 Drivers/Receivers4 Functions
Purchasing and Inquiry
SN75LBC175AD Overview
Designed for common LEDs, this driver IC features an enhanced 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package.In this package, the receiver is mounted in the Tube format.Several solutions have used this Receiver can transceiver in a variety of applications due to its Receiver IC nature.PCB or development board with Surface Mount-type connectors can accommodate this wide receiver.Power supply for this differential driver is 4.75V~5.25V.There can be up to 0/4 eligible receivers/drivers on the field at the same time with this electronic part.IC receiver likes this one are designed for use in applications where operating temperatures are 0°C~70°C.An operating voltage range of 5V is suitable for this line driver ic.Integrated into this wide receiver are 16 terminations that are used for driving and receiving signals from data.As a standard package, this transceiver comes with a 16-pin layout that follows the market standard.You can search with 75LBC175 to get more variants of this part, since it identifies the product type, temperature, package, etc.An enhanced power dissipation control is provided by this 16-pin driver IC.Package size is drastically reduced by downsizing ICs and mounting them in high-density Surface Mount arrays.This ic receiver provided a 4-bit resolution capability. There is a 5V input voltage supply that can be used to operate this transceiver module.An 8-pin power supply is provided by this driver IC, which allows it to operate from an 5V-pin power supply.A 4 receiver is included.This integrating circuit is able to drive LEDs with an input voltage of 20mA.
SN75LBC175AD Features
Tube package
16 pin count
16 pins
5V power supply
SN75LBC175AD Applications
There are a lot of Texas Instruments SN75LBC175AD Drivers/Receivers/Transceivers applications.
  • Notebook
  • Point-to-point networking
  • Ship
  • Optical sub-assembly (OSA)
  • LAN, SAN, WAN (local, storage, work area networks)
  • Precision geodetic measurement
  • Wireless access points
  • Automation systems
  • Broadcast application
  • Sensor reporting
Step5Bar-code shipping tag
SN75LBC175AD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Weight
    141.690917mg
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Receiver
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Technology
    BICMOS
  • Voltage - Supply
    4.75V~5.25V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Base Part Number
    75LBC175
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Interface
    RS-422, RS-485
  • Operating Supply Current
    20mA
  • Nominal Supply Current
    20mA
  • Data Rate
    50Mbps
  • Output Characteristics
    TOTEM-POLE
  • Differential Output
    NO
  • Output Polarity
    TRUE
  • Protocol
    RS422, RS423, RS485
  • Input Characteristics
    DIFFERENTIAL SCHMITT TRIGGER
  • Number of Drivers/Receivers
    0/4
  • Driver Number of Bits
    4
  • Receiver Hysteresis
    40mV
  • Supply Voltage1-Nom
    5V
  • Output Low Current-Max
    0.008A
  • Number of Receivers
  • High Level Input Current-Max
    0.0001A
  • Height
    1.75mm
  • Length
    9.9mm
  • Width
    3.91mm
  • Thickness
    1.58mm