  • SP110RFT
SP110RFT
advertisement
Manufacturer No:
SP110RFT
HK JDW NO:
792-SP110RFT
Package:
2615 J-Lead
Datasheet:
SP110RFT
Description:
FIXED RESISTOR SP, CGS Series, Wirewound, 10Ohm, ±1%,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SP110RFT
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to SP110RFT .
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    2615 J-Lead
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Series
    SP, CGS
  • Size / Dimension
    0.255Lx0.150W 6.48mmx3.81mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Feature
    Current Sense, Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    10Ohm
  • Composition
    Wirewound
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Power Rating
    1.5W
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    1.5W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    6438
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.75W
  • Case Code (Imperial)
  • Working Voltage
    58V
  • ELV
    Compliant
  • Number of Resistors
    1
  • Height
    2.84mm
  • Height Seated (Max)
    0.112 2.84mm