  • SP40NKUS
SP40NKUS
advertisement
Manufacturer No:
SP40NKUS
Manufacturer:
Apex Tool Group
HK JDW NO:
87-SP40NKUS
Package:
Datasheet:
SP40NKUS
Description:
SOLDERING IRON 40W 120V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SP40NKUS
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to SP40NKUS.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Published
    2014
  • Series
    Weller®
  • Feature
    LED Light (3), Soft Grip
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Iron
  • Power (Watts)
    40W
  • Voltage - Input
    120V
  • Tip - Type
    MT10, ST3, ST7
  • Workstand
    Included, Not Specified
  • Tip Diameter
    0.25 (6.4mm), 0.03 (0.8mm)
  • Tip - Temperature
    Up to 900°F 482°C