  • SPB100N03S203T
SPB100N03S203T
advertisement
Manufacturer No:
SPB100N03S203T
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-SPB100N03S203T
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
SPB100N03S203T
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tape & Reel (TR) 3mOhm @ 80A, 10V ±20V 7020pF @ 25V 150nC @ 10V 30V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Quantity:
In Stock : 3487
Step5Bar-code shipping tag
SPB100N03S203T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Supplier Device Package
    PG-TO263-3-2
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2003
  • Series
    OptiMOS™
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Current Rating
    100A
  • Power Dissipation-Max
    300W Tc
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    3mOhm @ 80A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    7020pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    100A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    150nC @ 10V
  • Rise Time
    40ns
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    30V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Continuous Drain Current (ID)
    100A
  • Input Capacitance
    7.02nF
  • Rds On Max
    3 mΩ