  • SPC5633MF1MLQ40
SPC5633MF1MLQ40
advertisement
Manufacturer No:
SPC5633MF1MLQ40
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-SPC5633MF1MLQ40
Package:
144-LQFP
Datasheet:
Description:
1MB 1M x 8 FLASH e200z3 32-Bit Microcontroller MPC56xx Qorivva Series SPC5633 1.2V 144-LQFP
Quantity:
In Stock : 360
Step5Bar-code shipping tag
SPC5633MF1MLQ40
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    144-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    MPC56xx Qorivva
  • Published
    2007
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    144
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    SPC5633
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.32V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.14V
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    80
  • Speed
    40MHz
  • RAM Size
    64K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.5V~5.25V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    e200z3
  • Peripherals
    DMA, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    1MB 1M x 8
  • Connectivity
    CANbus, EBI/EMI, LINbus, SCI, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 32x12b
  • Has ADC
  • DMA Channels
  • PWM Channels
  • Length
    20mm
  • Width
    20mm