  • SPFJ300.X
SPFJ300.X
advertisement
Manufacturer No:
SPFJ300.X
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-SPFJ300.X
Package:
Cylindrical, Blade Terminals
Datasheet:
SPFJ300.X
Description:
FUSE CARTRIDGE 300A 600VAC/1KVDC
Step5Bar-code shipping tag
SPFJ300.X
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to SPFJ300.X.
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Bolt, Holder
  • Mounting Type
    Holder
  • Package / Case
    Cylindrical, Blade Terminals
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    POWR-GARD® SPFJ
  • Size / Dimension
    2.000Diax7.126L 50.80mmx181.00mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Electrical
  • Resistance
    367μOhm
  • Applications
    Solar (Photovoltaic)
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    300A
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Approval Agency
    CE, cULus, UL, VDE
  • Body Length or Diameter
    50.8mm
  • Physical Dimension
    50.8mm x 85.7mm
  • Working Voltage
    1kV
  • Response Time
    Fast Blow
  • Fuse Type
    Cartridge
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    200kA AC 10kA DC
  • Melting I2t
    59201
  • DC Cold Resistance
    0.367mOhm
  • Class Code
    J
  • Body Height
    85.7mm