  • SPFRHD4001ST
SPFRHD4001ST
advertisement
Manufacturer No:
SPFRHD4001ST
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-SPFRHD4001ST
Package:
Datasheet:
SPFRHD4001ST
Description:
Fuse Holder FUSEHOLDER FOR SPFR FUSES
Step5Bar-code shipping tag
SPFRHD4001ST
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Published
    2009
  • Series
    SPFR
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Screw
  • Color
    Black
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Current Rating (Amps)
    400A
  • Current Rating
    400A
  • Termination Style
    Screw Terminal
  • Voltage
    1000V
  • Number of Circuits
    1
  • Number of Poles
    1
  • Fuse Type
    Cartridge
  • Illumination Type
    Illuminated
  • Fuse Size
    2.595Diax11.764L 65.9mmx298.81mm