  • SPI80N03S2L-03
SPI80N03S2L-03
advertisement
Manufacturer No:
SPI80N03S2L-03
HK JDW NO:
376-SPI80N03S2L-03
Datasheet:
SPI80N03S2L-03
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 3.1m Ω @ 80A, 10V ±20V 8180pF @ 25V 220nC @ 10V TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA
Quantity:
In Stock : 8685
Step5Bar-code shipping tag
SPI80N03S2L-03
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Current Rating
    80A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSIP-T3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    300W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    3.1m Ω @ 80A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    8180pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    80A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    220nC @ 10V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    4.5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Continuous Drain Current (ID)
    80A
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.0038Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    320A
  • Avalanche Energy Rating (Eas)
    810 mJ
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Series
    OptiMOS™
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e0
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED, LOGIC LEVEL COMPATIBLE
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Voltage - Rated DC
    30V