  • SPI80N06S2L-05
SPI80N06S2L-05
advertisement
Manufacturer No:
SPI80N06S2L-05
HK JDW NO:
376-SPI80N06S2L-05
Datasheet:
SPI80N06S2L-05
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 4.8m Ω @ 80A, 10V ±20V 7530pF @ 25V 230nC @ 10V TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA
Quantity:
In Stock : 7595
Step5Bar-code shipping tag
SPI80N06S2L-05
    Select All
  • Mount
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Published
    2003
  • Series
    OptiMOS™
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED, LOGIC LEVEL COMPATIBLE
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Voltage - Rated DC
    55V
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    80A
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSIP-T3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    300W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    4.8m Ω @ 80A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    7530pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    80A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    230nC @ 10V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    4.5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Continuous Drain Current (ID)
    80A
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.006Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    320A