  • SPP80N03S2-03
SPP80N03S2-03
advertisement
Manufacturer No:
SPP80N03S2-03
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-SPP80N03S2-03
Package:
TO-220-3
Datasheet:
SPP80N03S2-03
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 3.4m Ω @ 80A, 10V ±20V 7020pF @ 25V 150nC @ 10V TO-220-3
Quantity:
In Stock : 1228
Step5Bar-code shipping tag
SPP80N03S2-03
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    OptiMOS™
  • Published
    2003
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Current Rating
    80A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    300W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    300W
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    3.4m Ω @ 80A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    7020pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    80A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    150nC @ 10V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Continuous Drain Current (ID)
    80A