  • SPPG048S204U
SPPG048S204U
advertisement
Manufacturer No:
SPPG048S204U
HK JDW NO:
384-SPPG048S204U
Package:
Datasheet:
SPPG048S204U
Description:
Potentiometers RESISTIVE & OPTICAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SPPG048S204U
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SP
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PCB
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    200kOhm
  • Composition
    Cermet
  • Power (Watts)
    1W
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Termination Style
    PC Pins
  • Actuator Type
    Slotted
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.125 (3.18mm)