  • SPS-21T-250
SPS-21T-250
advertisement
Manufacturer No:
SPS-21T-250
Manufacturer:
JST Sales America Inc.
HK JDW NO:
385-SPS-21T-250
Package:
Datasheet:
SPS-21T-250
Description:
CONN QC RCPT 18-22AWG 0.250
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SPS-21T-250
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    PS
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
  • Gender
    Female
  • HTS Code
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Orientation
    Straight
  • Contact Finish
    Tin
  • Approval Agency
    CSA; TUV; UL
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Contact Resistance
    6mOhm
  • Wire Gauge
    18-22 AWG
  • Connector Support Type
    CONNECTOR ACCESSORY
  • Wire Gauge (Max)
    22 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    18 AWG
  • Insulation Diameter
    0.059 ~ 0.122 (1.50mm ~ 3.10mm)
  • Insulation
    Non-Insulated
  • Terminal Type
    Standard
  • Rated Current
    25A
  • Assembly Item Name
    CONTACT
  • Cable Entry-Max
    0.122 inch
  • Length - Tab
    0.250 6.35mm
  • Rated Voltage(DC)
    250V
  • Cable Entry-Min
    0.059 inch
  • Rated Voltage(AC)
    250V
  • Length
    20.8026mm
  • Width
    7.6mm
  • Length - Overall
    0.819 20.80mm
  • Tab Thickness
    0.032 0.81mm
  • Width - Tab
    0.250 6.35mm